Od kiedy standard SUZ będzie obowiązkowy dla wszystkich usługodawców w BUR?
Odp. Standard SUZ będzie obowiązkowy dla wszystkich usługodawców BUR w chwili wdrożenia zmiany w systemie i opublikowania nowego Regulaminu BUR. Zmiany te planujemy wprowadzić w drugiej połowie kwietnia.
Posiadam certyfikat SUS 2.0, czy aby prowadzić usługi zdalne muszę dodatkowo uzyskać standard SUZ?
Odp. Nie ma takiej konieczności.
Posiadam certyfikat ISO czy aby prowadzić usługi zdalne muszę dodatkowo starać się o standard SUZ?
Odp. Nie ma takiego wymogu, certyfikat ISO jest wystarczający.
Jakie są koszty uzyskania SUZ oraz kto będzie przeprowadzał badanie?
Odp. SUZ jako standard zostanie włączony jako załącznik do Regulaminu Bazy Usług Rozwojowych.
Od kiedy e-learning przestaje funkcjonować?
Odp. E-learning zniknie jako podrodzaj usługi w systemie BUR wraz z wejściem Standardu. Zmiana tą jest planowana w drugiej połowie kwietnia.
Czy certyfikacje na wejściu do BUR będą weryfikowały te standardy?
Odp. Standard SUZ nie będzie wymaganą częścią certyfikacji. W zakresie kryteriów wejścia do BUR (certyfikatów/uprawnień) nic się nie zmieni.
Jeśli dobrze rozumiem SUZ jest dla firm działających tylko zdalnie? I można rozumieć, że SUZ jest częścią SUS 2.0?
Odp. SUZ jest dla Dostawców usług realizujących usługi w formie zdalnej. SUZ jako standard zostanie włączony jako załącznik do Regulaminu Bazy Usług Rozwojowych, a nie będzie częścią certyfikatu SUS 2.0.
Proszę o odpowiedź czy mając ISO 9001:2015 mogę prowadzić zdalne szkolenia ?
Odp. Tak. W formularzu Karty Usługi będzie do wyboru forma świadczenia usługi rozwojowej.
Czy wystawiając zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, musi być zawarta informacja o tym, że szkolenie odbyło się w formie zdalnej i czy można wówczas wstawić logu SUZ, jak do tej pory wstawiam logi SUS 2.0?
Odp. Nie ma wymogu wstawiania formy świadczenia usługi na certyfikacie ukończenia szkolenia. Jednakże informacja, iż szkolenie było realizowane zgodnie ze standardem świadczenia usługi zdalnej, może być dla uczestnika dodatkową korzyścią.
Czy SUZ zastąpi Standardy świadczenia usług zdalnych wydane przez PARP w lipcu 2020r.?
Odp. Tak, Wytyczne dotyczące świadczenia usług zdalnych przestaną obowiązywać. Część zapisów wytycznych została przeniesiona do SUZ. Pozostałe znajda się w treści Regulaminu lub Zał. 4 do Regulaminu.
Bardzo skomplikowaliście Państwo język tego SUZ. To wymaga uproszczenia, by spełniało standard dostępności dla odbiorcy.
Odp. SUZ jest opracowany przez środowisko dostawców usług i metodyków od standardów jakości oraz ekspertów od nauki zdalnej, doświadczonych praktyków w odpowiedzi na złe praktyki na rynku i złe postrzeganie przez Klientów jakości usług zdalnych. Jeżeli ktoś dotąd realizował usługi z nastawieniem na jakość i zadowolenie Klienta to zapewne w 100% spełnia oczekiwania Standardu.
Czy będzie informacja o tym jak przebiega kontrolowanie takiej usługi - usługa synchroniczna i asynchroniczna?
Odp. Standard nie określa metod kontrolowania usługi. Zapisy dotyczące tej kwestii znajdą się w zał. 4 do Regulaminu BUR
Czy realizując usługę zdalną można korzystać z ogólnodostępnych platform jak Zoom czy Teams?
Odp. Tak, do realizacji usługi zdalnej w czasie rzeczywistym można korzystać z komunikatorów dostępnych rynkowo, umożliwiających kontakt face to face.
Czyli rozumiem, że już niedługo Operatorzy mogą wymagać realizacji usług zgodnie ze standardem SUZ (tzn. będą weryfikować kartę usługi, czy spełnia wytyczne SUZ), co będzie wymogiem do uzyskania dofinansowania w danym województwie? Innymi słowy: oprócz weryfikacji karty przez Operatora na podstawie zał. nr 2 (Instrukcja uzupełniania karty), będzie jeszcze weryfikacja względem SUZ?
Odp. Tak, Operator może odnosić się do standardu SUZ w przypadku weryfikacji kart usług.
W jaki sposób będzie weryfikowane, że uczestnicy zapisani na usługę wzięli udział w usłudze zdalnej (nie w czasie rzeczywistym), wystarczą tu listy podpisane przez uczestników, potwierdzające? jakieś programy generujące ilość odsłon danej usługi zdalnej?
Odp. Kwestie związane z weryfikacją obecności uczestników na usłudze opisane zostaną w Zał. 4 do Regulaminu BUR.
Czy SUZ jest obowiązkowy? Jeśli tak to od jakiego terminu usługodawcy muszą go posiadać?
Odp. SUZ będzie obowiązywał jako standard świadczenia usługi i będzie załącznikiem do Regulaminu BUR. Nie będzie oddzielnym certyfikatem, który posiadać będą musieli Dostawcy usług. Dostawca Usługi akceptując nowy regulamin zobowiązuje się do stosowania zasad w nim zawartych w tym do przestrzegania SUZ.
Czy, a jeśli tak to kto i kiedy będzie weryfikował czy firma spełnia standard? czy są jakieś zasady?
czy posiadając SUS 2.0 będę mógł realizować usługi zdalne?
Dostawca Usług posiadający certyfikat SUS 2.0 oczywiście będzie mógł publikować usługi zdalne.
Odp. Weryfikacja, czy usługa jest realizowana zgodnie ze standardem może zostać dokonana zarówno przez Operatorów regionalnych jak i Administratora BUR podczas weryfikacji Karty usługi, wizyty monitorującej czy audytu.
Bardzo prosimy o odpowiedź, czy regulamin własny operatorów jest nadrzędny w stosunku do wytycznych PARP/BUR , bo firmy szkoleniowe nie będę ryzykować swojego bytu przez niedoregulowane przepisów.
Odp. Regulamin BUR określa zasady funkcjonowania Dostawców Usług w bazie. Nie jest natomiast wytycznymi kwalifikowalności wydatków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Szczegółowe zasady realizacji projektu PSF ustala Instytucja Zarządzająca RPO, a Operator powinien się do nich stosować. Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze przystosowania przedsiębiorców i pracowników do zmian na lata 2014-2020 wskazują, iż ocena kwalifikowalności kosztów usługi rozwojowej dot. m.in prawidłowego udokumentowania wydatku i realizacji zgodnie z założeniami tj. zgodnie z programem, formą, na warunkach i w wymiarze czasowym określonym w Karcie Usługi. IZ RPO ma możliwość uregulowania, jak rozumie prawidłowe udokumentowanie wydatku oraz jak będzie weryfikować, czy realizacja usługi była zgodna z założeniami.
Czy uzyskanie certyfikatu SUZ będzie od połowy kwietnia obligatoryjne dla firm szkoleniowych, które prowadzą usługi hybrydowe? Tzn. część zajęć realizowana zdalnie, części zajęć realizowana stacjonarnie? Czy np. obecne certyfikaty typu ISO będą wystarczające?
Odp. SUZ będzie obowiązywał jako standard świadczenia usługi i będzie załącznikiem do Regulaminu BUR. Nie będzie oddzielnym certyfikatem, który posiadać będą musieli Dostawcy usług. Dostawca Usługi akceptując nowy regulamin zobowiązuje się do stosowania zasad w nim zawartych w tym do przestrzegania SUZ.
Stosowanie zapisów standardu będzie oczywiście obligatoryjne dla usług zdalnych we wszystkich formach.
Czy firma posiadająca RIS może prowadzić zdalne szkolenia? (bez wpisu w BUR)
Odp. Regulamin BUR nie stanowi zasad dla usług rozwojowych realizowanych poza BUR.
Czy posiadanie normy ISO 9001:2015 wystarczy żeby móc realizować szkolenia z dofinansowaniem, czy potrzebny jest SUS 2.0?
Odp. Tak, certyfikat ISO jest wystarczający. PARP pomocniczo prowadzi szczegółową listę ww. certyfikatów i akredytacji spełniających wymagania przewidziane w rozporządzeniu – aktualna lista znajduje się pod adresem: https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/informacje-o-bazie-uslug-rozwojowych#certyfikaty.
Czy jeżeli firma oferuje i realizuje kursy wyłącznie w formie stacjonarnej (bez możliwości realizacji zdalnej) - będzie musiała mimo wszystko posiadać i standard SUZ?
Odp. SUZ będzie obowiązywał jako standard świadczenia usługi zdalnej i będzie załącznikiem do Regulaminu BUR. W przypadku usług realizowanych w formie stacjonarnej nie będzie miał on po prostu zastosowania.
Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby uzyskać standard SUZ?
Odp. SUZ będzie obowiązywał jako standard świadczenia usługi i będzie załącznikiem do Regulaminu BUR. Nie będzie oddzielnym certyfikatem, który posiadać będą musieli Dostawcy usług. Dostawca Usługi akceptując nowy regulamin zobowiązuje się do stosowania zasad w nim zawartych w tym do przestrzegania SUZ. Wszystkie wymogi opisane zostały w Standardzie.
Czy można uzyskać więcej informacji o usłudze zdalnej (nie w czasie rzeczywistym) jak powinna być udostępniona i jak powinno być zweryfikowane uczestnictwo, aby zostało to zaakceptowane przez PARP/operatora?
Odp. W ramach każdego z projektów są to informacje które określa operator, standard nie mówi wprost w jaki sposób powinna informacja trafiać do operatora czy PARP.
Czy SUZ 14 obejmuje także usługi zdalne prowadzone w czasie rzeczywistym?
Odp. Tak obejmuje usługi świadczone w czasie rzeczywistym - chociażby w aspekcie uzgodnienia i udostępniania danych dotyczących obecności, wyników walidacji itp.
SUZ 12 nie zawsze ma tu zastosowanie, czy będą wyłączenia?
Odp. SUZ 12 ma zastosowanie do usług zdalnego uczenia się zdefiniowanych zgodnie ze standardem. Dla nich nie ma żadnych odstępstw.
Czy standard może określać jednostkę lekcyjną? Usługa nie będzie spełniała oczekiwań klienta jeśli po 120 minutach a nie po 90 minutach możemy zrobić 15 min przerwy.
Odp. Standard nie określa czasu trwania usługi i proporcji czasu przerw do czasu merytoryki. To po stronie Dostawcy usług jest dopasowanie usługi do możliwości i oczekiwań uczestników.
Czy trzeba spełnić wszystkie źródła dowodów np. dot. walidacji czy tylko niektóre?
Odp. Żeby spełnić standard w danym punkcie należy odpowiedzieć twierdząco na wszystkie pytania zawarte w obszarze Zakres walidacji. Źródła dowodów są fakultatywne i nie trzeba ich wszystkich dostarczać.