W artykule omówiono, w jaki sposób organizacje wykorzystują wirtualną rzeczywistość do rekrutacji, wdrażania i szkolenia pracowników jako odpowiedź na zmianę jaka dokonała się w związku z upowszechnieniem zdalnej i hybrydowej pracy. Model VR zaczyna być wykorzystywany nie tylko przy szkoleniach pracowników ale także przy ich rekrutacji i wdrażaniu do pracy. W artykule przestawiono także wady i zalety korzystania z VR.
Niektóre ze sposobów wykorzystania VR:
1. Tworzenie gier opartych na umiejętnościach
Wirtualna grywalizacja wykorzystuje wirtualne scenariusze rozwoju talentów oraz oceny potencjalnych i obecnych pracowników. Granie w gry wirtualne jest dla użytkowników niezwykle wciągającym doświadczeniem edukacyjnym. Pokazuje również firmom, które umiejętności kandydatów są odpowiednie dla jakich ról i daje kandydatom szansę na głębsze zrozumienie własnych osobowości i mocnych stron.
Jako jeden z przykładów, Jaguar uruchomił aplikację rzeczywistości mieszanej AR i VR, w której użytkownicy mogą eksperymentować z pojazdami elektrycznymi i łamać łamigłówki. Te gry testują umiejętności rozwiązywania problemów, możliwości i zdolność reagowania użytkowników na wyzwania. Gracze, którzy dobrze sobie radzą w grach, są następnie śledzeni przez system rekrutacji.
2. Pozwalanie kandydatom zdalnie poznać kulturę biurową
W najlepszym interesie kandydata i firmy jest, aby potencjalni pracownicy rozumieli kulturę firmy i myśleli, że będą dobrze pasować. VR to jeden ze sposobów na zapoznanie się wnioskodawcy z urzędem bez konieczności osobistej wizyty.