W dniu 8 grudnia 2020 r. odbyło się zdalne
IV Plenarne Posiedzenie Rady ds. Kompetencji Sektora Usług Rozwojowych w Cisco Webex Meetings, podczas którego m.in. przedstawiony został aktualny statusu projektu RdsKSUR, stan realizacji projektu finansowania rekomendacji nadzwyczajnych oraz Informacja na temat udziału RdsKSUR w działaniach zw. z Tarczą 6.0
Posiedzenie otworzył Prezes PIFS Piotr Piasecki, Animator i Przewodniczący Rady. Współgospodarzem posiedzenia była Pani Maria Wilczyńska, Obserwator Rady.
Po zakończeniu części organizacyjnej (wybór Przewodniczącego, przyjęcie protokołu z III Posiedzenia Rady, odczytaniu porządku Obrad) w ramach wprowadzenia
Maria Wilczyńska jako Kierownik Projektu RdsKSUR omówiła w skrócie
trwające zadania Rady:
1.
Akademia – Webinary: przedstawiła podsumowanie ilości uczestników w webinariach oraz uzyskane ocen od uczestników webinariów.
2.
Kodeks DP i Standard e-learningu: przedstawiony został status procesu jako poddanie dokumentów do szerokiej konsultacji zarówno wśród instytucji jak i firm z sektora UR z zastosowaniem newslettera. Uzyskanie zadowalającej ilości i różnorodności informacji zwrotnej na etapie konsultacji.
3.
Rekomendacja zwyczajna – Maria Wilczyńska przekazała uczestnikom spotkania informację z PARP odnośnie braku akceptacji zaproponowanego na III posiedzeniu Rady zakresu rekomendacji zwyczajnej, jako zbyt wąskiego zakresu. Piotr Piasecki zaproponował aby Rada wybrała grupę roboczą, która wyłoni potrzeby kompetencyjne sektora UR do rekomendacji zwyczajnej.
4.
Przedstawienie Eksperta w zakresie standaryzacji – Tomasza Radkiewicza - powołanego procedurą zasady konkurencyjności do realizacji zadań Rady związanych ze standaryzacją usług rozwojowych. Wybór był spójny z określonymi przez Radę na I posiedzeniu Rady kryteriami dotyczącymi kompetencje ekspertów niezbędnych do realizacji zadań projektowych.
Następnie Maria Wilczyńska oraz Piotr Piasecki przedstawili
planowane zadania Rady:
1.
Powołanie ekspertów w zakresie opisywania kwalifikacji oraz opisanie kwalifikacji kompetencji z rekomendacji, związanych z usługami rozwojowymi. Piotr Piasecki zwrócił uwagę na wpłynięcie do Rady interesariuszy ZSK dwóch kwalifikacji dotyczących projektowania zdalnych usług i korzystania z narzędzi zdalnych. Do rozważenia Radzie Piotr Piasecki pozostawił jak podejść w związku z tym do opisywania naszych kwalifikacji, jako fragmentarycznie zbieżnych zakresowo ze zgłoszonymi właśnie kwalifikacjami do ZSK.
2.
Powołanie i praca Grupy Roboczej ds. SBKL
3.
Podsumowanie – raport roczny Rady
4.
Przeprowadzenie badań dotyczących analizy liczebności i pojemności sektora na podstawie danych z rejestrów publicznych.
Ustalono również, że na 2021 rok zostają przesunięte następujące zadania:
1. Przeprowadzenie badania scenariuszowego dot. megatrendów, scenariuszy rozwoju rynku
2. Doroczna zdalna konferencja Rady.
Następnie w ramach statusu projektu Piotr Piasecki zaproponował do omówienia poniższe aspekty, w których brał i bierze udział reprezentując Radę Sektorową:
1. Rada interesariuszy ZSK (8.10.2020) – wyzwania związane z kwalifikacjami sektorowymi
2. Konferencja Rady Sektorowej Sektora Finansów – debata wpływ Covid na uczenie się: zrelacjonowała Mariola Szymańska-Koszczyc
3. Webinar BKL „Jak uczą się Polacy?”: zrelacjonowała Barbara Worek
4. BKL (grupa robocza): zrelacjonowali Barbara Worek, Piotr Piasecki oraz Wioletta Skrzypczyńska z PARP
5. Komitet ds. edukacji zawodowej KIG: zrelacjonowała Bożena Ziemniewicz
Piotr Piasecki zachęcił pozostałych uczestników spotkania do podzielenia się informacjami o ważnych wydarzeniach w ich środowisku. Głos zabierały m.in. osoby reprezentujące branżę kierowców relacjonując seminarium nt. kompetencji w transporcie.
Przewodniczący przedstawił też Radzie Panią Marzenę Sawicką, która we wrześniu 2020 została powołana do zarządu PIFS i wzięła odpowiedzialność za PR Izby.
W kolejnej części spotkania uczestnicy przeszli do omówienia
stan realizacji projektu finansowania rekomendacji nadzwyczajnych. Najważniejsze dane – zrelacjonował Tomasz Radkiewicz, który omówił:
• ilość kart, które wpłynęły
• ilość kart, które zostały zwalidowane poprawnie
• błędy najczęściej pojawiające się w kartach
• aspekty do uregulowania, np.: proporcje czasu pracy własnej trenera i czasu pracy z klientem w usłudze doradztwa.
Piotr Piasecki przedstawił listę szkoleń uniwersalnych, które sugeruje do rozważenia, aby włączyć je do rekomendacji nadzwyczajnej Rady oraz zaproponował rozważenie włączenia nowych ról sektora rozwojowego do rekomendacji.
W części posiedzenia poświęconej udziałowi RdsKSUR w działaniach zw. z Tarczą 6.0 Przewodniczący zrelacjonował działania członków Rady w tym zakresie i poinformował, że wszystkie kody PKD określające sektor Usług Rozwojowych zostały zarekomendowane przez Radę do włączenia w Tarczę 6.0.
W dalszej części spotkania uczestnicy przeszli do
Badania sytuacji ekonomicznej sektora UR zrealizowanego przez Polską Izbę Firm Szkoleniowych. Piotr Piasecki poprosił Marzenę Sawicką, która występowała na spotkaniu Rady jako obserwator o zaprezentowanie przeprowadzonego przez PIFS badania i jego wyników członkom Rady. Marzena Sawicka omówiła sposób przeprowadzenia badania oraz grupę, na której badanie zostało przeprowadzone. Następnie przedstawiła szczegółowo wyniki badania, czyli sytuację ekonomiczną sektora UR.
Wyniki badania dostępne są na:
Zobacz wyniki badania
W drugiej połowie posiedzenia Przewodniczący zaprezentował standard oraz zestaw dobrych praktyk usług e-learningowych oraz przedstawił rekomendacji Rady do dalszego wykorzystania rezultatu projektu, m.in. promowanie wartości zdalnego uczenia się i jakości w edukacji zdalnej.
Odbyła się dyskusja w zakresie wyzwań i dylematów jakie związane są z wypracowaniem Standardu, a Członkowie Rady zabierali kolejno głos przedstawiając swoje opinie i argumenty.
Piotr Piasecki podkreślił, że dla sektora ważniejsze jest, aby zmierzyć się z samym pojęciem „uczenia się” w formie zdalnej, czym się będzie cechowała usługa rozwojowa w wersji zdalnej. Wówczas opracowywany obecnie standard byłby nakładką na istniejące uniwersalne standardy jakości usług rozwojowych. Piotr Piasecki podsumował tę część dyskusji propozycją zaproszenia chętnych osób, które chcą wziąć udział w dopracowaniu standardu na otwarte spotkanie robocze nad standardem.
W dalszej części spotkania omówiono po krótce udział naszej Rady i innych Rad Sektorowych w procesie zwanym Krajowym Planie Odbudowy i włączeniu się w ten proces. Piotr Piasecki zaproponował, żeby zrobić spotkanie rad sektorowych dedykowane tylko temu tematowi KPO i powołać grupy robocze. Uzgodniono, a Danielem Nowak z PARP zorganizowanie spotkania z innymi radami sektorowymi, aby określić w jaki sposób system rad może wziąć udział w KPO.
Na koniec posiedzenia odbyła się dyskusja na temat planowanej konferencji on-line Rady i przyłączenia się Rady do organizacji dni uczenia się dorosłych.
Następnie z uwagi na przedłużający się czas spotkania Przewodniczący Rady Piotr Piasecki zaproponował realizację punktów z CZĘŚCI IX zdalnie. Uczestniczący w spotkaniu członkowie Rady wyrazili na tę propozycję zgodę. W tym temacie omówiono plan działań Rady na najbliższe miesiące i Przewodniczący zakończył spotkanie.